Knížka obsahuje vlastně cestu autora knihy, kterým je Robin Sharma. Jeho cesta je vlastně stejná, jako cesta každého z nás. Proto je kniha tak inspirativní. Každý si zde najde něco pro sebe.
„Když je žák připraven, učitel se objeví.“ – duchovní růst nelze uspěchat
Nic není náhoda. Tímto začíná tato kniha. Nehoda…
Jack, který se žene za úspěchem, se probudí v nemocnici a jako zázrakem žije. Potkává se s mužem, který má zajímavý životní příběh. Tento muž než usne povídá „Dnes v noci se naše životy nespojily náhodou. Takhle to na světě prostě funguje. Život je vskutku nádherný.“ To se mi stává dost často, že se mi do ruky dostane kniha, přesně ve správný okamžik. 😀
Začínáme mudrcem. Jak to tak v těchto knihách bývá, celý příběh je cesta. Moudré rady kněze Mika, se vždy trefí tam kam mají.
„Takže to prázdno, které pociťuji je vlastně dar.“ vyslovil jsem nahlas velké poznání k němuž jsem právě došel. „Tobě to ale pálí!“ řekl otec Mike a hrdě zatleskal „To je přesně ono! Ta nespokojenost, kterou cítíš, není ničím jiným než voláním tvého lepšího života – tvého osudu, který klepe na dveře tvého současného života.“
Dále tu máme surfaře Moeho na Havaji.
„Štěstí není místo, kam se dostaneš – je to vnitřní stav, který vytvoříš.“
Je tu i mé oblíbené povídání o energiích. Dyť vše je energie <3 A samozřejmě plynutí! Vše je o rovnováze. Inspirujeme se hravým surfařem, který se vrhá do vln za štěstím.
Poslední cesta je do New Yorku. V letadle se též dozvíme nějaké moudro: „Rozdělil jsem se s nimi o jeho myšlenky o tom, jak stanout v tajemství svého života a vzdát se kontroly, na níž většina z nás lpí, abychom objevili skutečné poklady, které v životě máme najít. Seznámil jsem se s jeho fascinujícími metodami péče o sebe, osobní proměny a rozvíjení svého nejvyššího potenciálu.“
„Moudrý člověk udělá hned to, co hlupák udělá nakonec“ – filozof Baltasar Gracián“
Byznysmenka Tess nám připomíná, jak by měl fungovat byznys. Říká „Zkus do toho dát kousek sebe, zkus jednat férově a nemyslet jen na zisk.“ Být tak trochu lidštější. Zákazníci to ocení a budou se rádi vracet. V tomto světě totiž nejde jen o peníze i když si to někteří myslí…
S jednou myšlenkou ale nesouzním. „Žít pro druhé“ Je to myšleno žít s láskou, pomáhat ostatním a konat dobro. Není to špatná myšlenka. Pokud to nezasahuje do našeho životního prostoru. Nejdůležitější jsme my. Ve všem musí být rovnováha.
Zákazníci nebo podřízení se můžou začít živit naší energií, stahovat nás dolů. Výsledkem je pocit vyčerpanosti. Naštěstí je zde zmíněno, že lidem je potřeba vymezit hranice. Poté se nestane, že by vás energie někoho jiného stáhla dolů.
„Víš Jacku, na dělání chyb v životě není nic špatného. Chyby jsou krásní učitelé. Představují nejplodnější půdu pro osobní růst. Ale když děláme celý život stále dokola ty samé chyby, je něco špatně. Prozrazuje to naprostý nedostatek sebeuvědomění a zaryté odmítání poučit se z vlastní minulosti.“
„Uvědomil jsem si, že úspěch v životě znamená rovnováhu“
Přílišná horlivost nebo přílišná netečnost není tou pravou cestou.
Na závěr:
Na konec knížky máme 10 mouder ke krásnému životu. Určitě je známe, ale nevadí, když si je občas připomeneme. Nechme se inspirovat.
O autorovi:
Robin Sharma měl problémy jako každý z nás. Byl právníkem, který se hnal za úspěchem. Věřil, že toto je ta pravá cesta ke štěstí. Jenže čím tvrději pracoval, tak si uvědomoval, že ve skutečnosti se vůbec nic nezměnilo. Byl sice úspěšnější, ale ne šťastnější, necítil se lépe. Čím víc nad tím přemýšlel, tím více cítil prázdno ve svém srdci. Začal naslouchat svému srdci…
Samozřejmě sáhl po knihách o osobním rozvoji,vůdcovství, filozofii i duchovnu. Změnil stravu, způsob myšlení i chování. Stal se autentičtější, harmoničtější i moudřejší.
„Znovu a znovu si připomínám, že musím být trpělivý a nepopohánět řeku. A v tom podle mě spočívá krása nepředvídatelného odvíjení života.“
„Přeji vám život překypující možnostmi, radosti a mírem. Kéž přispějete svým dílem k vytvoření nového světa.“ – Robin Sharma