Příběh, který napsal Laurent Gounelle, autor bestselleru Muž, který chtěl být šťastný.
Tato kniha mi připadala velice zvláštní. Přečetla jsem začátek, na který jsem měla rozporuplné pocity.
Knížku jsem začala číst na brigádě v šatně. Poté co mi skončila směna, jsem knížku odložila a vrátila jsem se k ní až o měsíc později.
Možná proto, že jsem v té obě nedokázala ještě pochopit některé souvislosti. (měsíc se může zdát jako dlouhá doba, ale opak je pravdou) Nezávisle na tom, jsem se totiž zúčastnila přednášky o Ayahuasce. Poté se mi otevřel další smysl této knihy a já mohla směle pokračovat dál. Překvapilo mě, jak mi toto najednou dávalo smysl. Poté jsem knížku dočetla jedním dechem.
Věřím, že každý si najde v knize to, co potřebuje. Knížka je plná mouder. Myšlenky šťastného života popsány, tak trochu obráceně. Představme si kmen indiánů v Amazonii, kteří žijí spokojený a šťastný život. Proč běloši chtějí zničit štěstí indiánů, jejich harmonické sepětí s přírodou, rovnováhu, vyrovnanost, vnitřní svobodu? Jak Sandro, mladý filozof, nakonec dosáhne své pomsty? A je všechno tak, jak si myslíme?
Spousta myšlenek je velmi známá, ale v tomto příběhu nás to vlastně vrací na začátek. Popisuje, že za vším hledejme strach.
„Jedno bylo jisté, to mohla potvrdit, i když to nemohla dokázat: příčinou těchto potíží a kořenem všeho zla byl strach. Trýznivý strach, který neměl jméno, ale projevoval se v mnoha podobách: strach z nedostatku, strach z nemocí, strach ze zvířat, strach, že nebudu milován, strach z ostatních…..“
Příběh je i protkán větami, které napsal Marcus Aurelius v knize Hovory k sobě.
„Vzpamatuj se, prober se, přiznej si, že to, co tě sužuje, jsou tvé sny, a pohlédni opět na věci zpříma.“
Knížka končí tak, jak by se dalo očekávat. Nic neprozradím. Knížka opravdu stojí za přečtení, i když je psána zvláštním jazykem, ale s jasnou myšlenkou. Příběh v této knize, je jen pro uvedení činů do praxe.
Zaujal mě jeden odstavec:
„Pamatuj si: tajemství je milovat. Miluj svůj život, netuž po ničem, co nemáš, a okusíš vyrovnanost bohů. A když se ti navíc podaří milovat vše kolem sebe, milovat sám sebe a milovat každého, koho vidíš, pak nejenže okusíš vyrovnanost bohů, ale budeš také prožívat jejich blaženost.“
A proč? 😀 Petro, netuž pořád po tom autě! 😀
Na závěr:
„Nejlepší způsob, jak se pomstít zlým lidem, je nestát se stejným jako oni.“
O autorovi:
Laurent Gounelle je francouzský spisovatel, psycholog a uznávaný odborník na rozvoj osobnosti. Rád cestuje po světě a setkává se s výjimečnými lékaři a léčiteli (balijskými mudrci, peruánskými šamany).
Napsal moji nejoblíbenější knihu Muž, který chtěl být šťastný (příběh z Bali o hledání vlastního štěstí), dále Bůh chodí po světě vždycky inkognito u které se přiznám, že mám rozečteno a vrátím se k ní až nastane pravý čas. (knížka o překonávání vlastního strachu).