Hory, jezera, kemping v září

Praha – Rakousko: 372 km 

Délka jízdy: 5 hodin

Vhodné pro děti: Ano

Osud tomu tak chtěl a já se z ničeho nic ocitla před rozhodnutím, jestli s Amálkou vyjedeme do Rakouska do kempu nebo ne. Kempování máme v krvi, takže nám rozhodnutí netrvalo dlouho. Tátu máme bohužel v neschopnosti, takže tentokrát jsme ho nechaly doma. Možná proto bylo dobrodružství ještě dobrodružnější.

Zvládne rok a půl staré dítě tak dlouhou cestu?

To byla otázka! Měla jsem hrůzu, jak to zvládne. Pět hodin v autě ještě neseděla. Rekord byl tři hodiny, a to bylo peklo. Naštěstí je Amča už větší, takže cestu zvládla skvěle. Kdyby byla jen o chlup menší, nejela bych.  

 

Kempovat, sama s dítětem, v zahraničí?

Byla to výzva. Ověřila jsem si pár dnů nazpět, že to zvládneme. Naštěstí v okolí vždy je někdo ochoten pomoci, když už člověk nemá sílu. Například naskládat a zavřít obří rakev na střeše. Postavit stan byla docela brnkačka. Amča stanování miluje, takže nosila kolíky.     

Kde jsme bydleli?

V kempu Lake camping Appesbach. Nádherný kemp přímo u jezera Wolfgangsee. V dochozí vzdálenosti do St. Wolfgang. Pěšky se dalo jít okolo jezera, na loď, ke kostelu či na hřiště. V okolí bylo dost výletů, ale většina nebyla vhodná pro kočárky. 

Co budeme jíst?

Naštěstí mé zkušenosti s kempováním jsou velké, takže jsem připravila jídlo sebou. V dnešní době, kdy je dostupná elektřina, dá se koupit lednice do auta i do zásuvky (doporučuji!), to bylo super.

 

1. Tousty

Tousty šly na jídlo do auta na cestu. Nevydrží moc dlouho svěží, takže na řadu přišly jako první.

2. Tortilly

S kuřecím nebo hovězím masem jsou skvělá volba na druhý až třetí den. Krásně se uleží a vydrží i ten nějaký výlet.

3. Sekanou

Dobře udělaná sekaná doma, vydrží v lednici až do posledních dnů naší dovolené. Dokonce zbylo i na cestu domů. S chlebem a hořčicí to byla mňamka.

4. Polévky

Doma jsem připravila hovězí vývar a dýňovou polévku. Obě polévky byly vydatné a stačily po celodenní túře na večeři. 

5. Vajíčka

Když jsem chtěla něco dobrého k snídani či večeři, udělala jsem vajíčka. Je to rychlé, dobré a výživné.

6. Špagety

Koupila jsem špagety, zdravou omáčku na špagety již připravenou a mleté maso. Daly jsme si je, když došly zásoby domácího jídla. 

Den první

První den jsme všichni vyrazili na jezera Gosau. Od kempu to byla skoro hodina jízdy. Přijeli jsme pozdě, takže bylo velmi plné parkoviště. Zaparkovali jsme na spodním parkovišti, vyndali děti a kočárky. Amču jsem hodila na záda, protože odmítala sedět v kočárku. Měla jsem co dělat, abych tam ten kočár vytlačila a dítě nahoru donesla.  Potom už byla nádherná procházka kolem jezera Vorderer Gosausee, většina si dala ferratu „Laserer Alpin Klettersteig“ a my s Amčou jsme prozkoumaly každý kámen v okolí. Měly jsme ambice ještě pokořit druhé jezero Hinterer Gosausee, ale v půli cesty nám to rozmluvil český pár s miminem, který se právě vracel. Cesta pro kočárek je náročná a dlouhá. Vzdaly jsme to a doslova běžely zpátky okolo prvního jezera. Amálku totiž už jízda nebavila, takže jsem musela vymyslet všechno možné, abychom tu cestu nějak zvládly. Některé úseky nebyly vhodné pro začínající chodce, využila jsem kočár i nosítko. https://www.dovolenavalpach.com/blog/vylet-okolo-jezera-gosausee dolore.

Den druhý

Ráno začalo cvičením v kempu a koupelí v jezeře. Jsem moc ráda, že takto bláznivé nápady nemám jen já. Amča se taky chtěla koupat, ale klepala kosu. Já jsem si osvěžení užila.  Druhý den jsme se rozdělili. Jedna skupina vyjela zubačkou na vrchol Schafberg.

Druhá skupina se vydala okolo jezera Wolfgangsee do města Abersee přes Strobl. Já se vydala okolo jezera, ale pěkně jsem si mákla. Převézt kočár přes vyhlídky na jezero, potom pokračovat několik km po sluníčku a přemlouvat batole, že musíme jít, mě stálo hodně sil. Amálka to potom vzdala a prospala celou cestu na mně. Bylo to asi něco přes 10 km, zpátky do města St. Wolfgang nás převezla loď. Ta cesta lodí byla tak rychlá, že jsme stihly udělat jen pár fotek a už jsme vystupovaly. 

Den třetí

Den třetí byl lehce odpočinkový, alespoň pro první skupinu, která se rozhodla vyjet prozkoumat okolí autem.  První zastávka byla na jezeře Schwarzensee, které se dalo obejít dokola. Amálka prudila hned po vystoupení z auta, takže jsem ji nahodila na záda a kočár celou cestu táhla zbytečně. Procházka to byla krásná a pokud půjdete doprava po asfaltce, můžete se na konci cesty občerstvit a vykoupat. My jsme šli bohužel opačně, takže jsme došli na parkoviště a dolů se nám už vracet nechtělo. Vyjeli jsme tedy na oběd do Gasthaus Wiesenhof, kde mají na zahradě udělané krásné hřiště Po obědě jsme se vydali do obory s jeleny v Gasthof Kleefeld. Bylo tu pár zvířátek, ale druhá skupina našla lepší zookoutek i s lepším hřištěm Dorf der Tiere.  

 

Další výlety do zahraničí